Baskı Beton Nasıl Yapılır

Baskı beton, aktif olarak en çok tercih edilen uygulamalar arasında bulunur. Baskı beton nasıl yapılır? hakkında fikir sahibi olmak isteyenler, detaylı şekilde uygulama hakkında bilgi edinebilirler. Öncelikli olarak baskı beton yapılmadan önce zemin iyice temizlenerek hazır hale getirilir. Eski betonların tamamı veya çim, taş ve çiğ toprak çıkarılmalıdır. Toprağın yeterli seviyede olmaması durumunda granül dolgun gerçekleştirilir. Gerekli olduğu durumda baskı betonun yerleştirileceği tüm alana alt taban dolgusu yapılır.
Baskı betonun uygulanabilmesi için gerekli alt alan oluşturulduktan sonra formaların ayarlanabilmesi kolaylaşır. Uygulanacak olan baskı beton modeline göre beton kalıpların seçilmesiyle beraber saha çalışması başlar. Formalar, metal ya da ahşap kazıklarla tutturularak betonun dökülmesinin ardından bulundukları bölgeden çıkarılırlar. Drenaj için gerekli olan derecenin sağlanabilmesi yüksek öneme sahiptir.

Baskı Betonun Zemine Yerleştirilmesi

Baskı beton nasıl yapılır? sorusunda temel hazırlık kısmının ardından baskı beton uygulamasına başlanır. Uygulama için uzmanlar harcın gerekliliklerini karşılayan çimentoyu hazırlarlar. Zemin baskı betonlar için genel itibariyle 4 inç boyutuna sahip olan taşların kullanımı uygun olarak kabul edilir. Baskı betonu harç kamyonuna yerleştirilerek, harç kamyonunu arkasından önceden hazırlığı gerçekleştirilen harcın zemine dökülmesi sağlanır. Taşlamanın yapılmaya başlamasında tercih edilen desendeki baskı betonun kullanımı gerçekleştirilir ve çimentoya oturması için yüzdürme işlemi yapılır. Son olarak baskı betonun son halini alması adına üzerinden süpürge işlemi tamamlanarak uygulama tamamlanır. Baskı beton bu sayede belirlenen bölgeye başarıyla uygulanır.